Cornell Dubilier Knowles CM06FD511FO3
Part No.:
CM06FD511FO3
Datasheet:
CM06FD511FO3.pdf
Description:
CAP MICA 510PF 500V RADIAL
Shipping
CM06FD511FO3 Specifications
Capacitance:
510 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
500 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing:
0.343" (8.70mm)
Size / Dimension:
0.650" L x 0.201" W (16.50mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)