Cornell Dubilier Knowles CM06FD431GO3
Part No.:
CM06FD431GO3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CM06FD431GO3.pdf
Description:
CAP MICA 430PF 500V RADIAL
Shipping
CM06FD431GO3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CM06
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
430 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
500 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.343" (8.70mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
0.642" L x 0.201" W (16.30mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)