Cornell Dubilier Knowles CM05ED680GO3
Part No.:
CM05ED680GO3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CM05ED680GO3.pdf
Description:
CAP MICA 68PF 500V RADIAL
Shipping
CM05ED680GO3 Specifications
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CM05
Package/Case:
Radial
Active
Capacitance:
68 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
500 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.232" (5.90mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
0.449" L x 0.181" W (11.40mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.358" (9.10mm)