Cornell Dubilier Knowles CM04FC271GO3
Part No.:
CM04FC271GO3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CM04FC271GO3.pdf
Description:
CAP MICA 270PF 300V RADIAL
Shipping
CM04FC271GO3 Specifications
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CM04
Package/Case:
Radial
Active
Capacitance:
270 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
300 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.142" (3.60mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max):
0.382" (9.70mm)