Cornell Dubilier Knowles CM04ED220JO3
Part No.:
CM04ED220JO3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CM04ED220JO3.pdf
Description:
CAP MICA 500V
Shipping
CM04ED220JO3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CM04
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
22 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
500 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.142" (3.60mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
0.358" L x 0.189" W (9.10mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):
0.331" (8.40mm)