Challenge Electronics CM02M-03S38-MA-5
Part No.:
CM02M-03S38-MA-5
Manufacturer:
Challenge Electronics
Category:
Microphones
Package:
Datasheet:
CM02M-03S38-MA-5.pdf
Description:
ANALOG OMNI MEMS MIC
Shipping
CM02M-03S38-MA-5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Challenge Electronics
Series:
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Type:
MEMS (Silicon)
Output Type:
Analog
Direction:
Omnidirectional
Frequency Range:
100 Hz ~ 20 kHz
Sensitivity:
-38dB ±1dB @ 94dB SPL
S/N Ratio:
59dB
Impedance:
450 Ohms
Voltage - Rated:
2 V
Voltage Range:
1.6 V ~ 3.6 V
Current - Supply:
150 µA
Port Location:
Bottom
Ratings:
Termination:
Solder Pads
Size / Dimension:
0.108" L x 0.073" W (2.75mm x 1.85mm)
Height (Max):
0.038" (0.97mm)