Nidec Components Corporation CL-SB-12B-12
Part No.:
CL-SB-12B-12
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Category:
Slide Switches
Package:
Datasheet:
CL-SB-12B-12.pdf
Description:
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 12V
Shipping
CL-SB-12B-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Series:
CL-SB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Circuit:
SPDT
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
200mA (DC)
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
12 V
Actuator Length:
Standard
Contact Material:
2.00mm