Siemens CLMSD03120
Part No.:
CLMSD03120
Manufacturer:
Siemens
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
CLMSD03120.pdf
Description:
CONTACTOR LTG M-HELD,60A,3NO,N4X
Shipping
CLMSD03120 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Siemens
Series:
Class CLM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
120VAC
Contact Form:
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):
60 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
Must Operate Voltage:
102 VAC