Siemens CLM2E02277
Part No.:
CLM2E02277
Manufacturer:
Siemens
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
CLM2E02277.pdf
Description:
CONTACTOR LTG M-HELD,100A,2NO,27
Shipping
CLM2E02277 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Siemens
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
277VAC
Contact Form:
DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current):
100 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
Must Operate Voltage:
235.5 VAC