Siemens CLM2D02480
Part No.:
CLM2D02480
Manufacturer:
Siemens
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
CLM2D02480.pdf
Description:
CONTACTOR LTG M-HELD,60A,2NO,480
Shipping
CLM2D02480 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Siemens
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
480VAC
Contact Form:
DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current):
60 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
Must Operate Voltage:
408 VAC