Siemens CLM1F03480
Part No.:
CLM1F03480
Manufacturer:
Siemens
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
CLM1F03480.pdf
Description:
CONTACTOR LTG M-HELD,200A,3NO,N1
Shipping
CLM1F03480 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Siemens
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
480VAC
Contact Form:
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):
200 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
Must Operate Voltage:
408 VAC