Siemens CLM1D02208
Part No.:
CLM1D02208
Manufacturer:
Siemens
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
CLM1D02208.pdf
Description:
CONTACTOR LTG M-HELD,60A,2NO,208
Shipping
CLM1D02208 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Siemens
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
208VAC
Contact Form:
DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current):
60 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
75°C
Must Operate Voltage:
176.8 VAC