Siemens CLM1C10120
Part No.:
CLM1C10120
Manufacturer:
Siemens
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
CLM1C10120.pdf
Description:
CONTACTOR LTG M-HELD,30A,10NO,N1
Shipping
CLM1C10120 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Siemens
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
120VAC
Contact Form:
10PST-NO (10 Form A)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
Must Operate Voltage:
102 VAC