Siemens CLM0D03208
Part No.:
CLM0D03208
Manufacturer:
Siemens
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
CLM0D03208.pdf
Description:
CONTACTOR LTG M-HELD,60A,3NO,OPN
Shipping
CLM0D03208 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Siemens
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
208VAC
Contact Form:
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):
60 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
Must Operate Voltage:
176.8 VAC