Siemens CLM0C06277
Part No.:
CLM0C06277
Manufacturer:
Siemens
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
CLM0C06277.pdf
Description:
CONTACTOR LTG M-HELD,30A,6NO,OPN
Shipping
CLM0C06277 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Siemens
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
277VAC
Contact Form:
6PST-NO (6 Form A)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
Must Operate Voltage:
235.5 VAC