IXYS CLE40E1200HB
Part No.:
CLE40E1200HB
Package:
TO-247-3
Datasheet:
CLE40E1200HB.pdf
Description:
SCR 1.2KV 63A TO247
Shipping
CLE40E1200HB Specifications
Series:
CLE40E1200HB
Package/Case:
TO-247-3
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.47 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
40 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
63 A
Current - Hold (Ih) (Max):
120 mA
Current - Off State (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
600A, 650A
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)