IXYS CLE30E1200PB
Part No.:
CLE30E1200PB
Package:
TO-220-3
Datasheet:
CLE30E1200PB.pdf
Description:
SCR 1.2KV 35A TO220
Shipping
CLE30E1200PB Specifications
Series:
CLE30E1200PB
Package/Case:
TO-220-3
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.4 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
30 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.34 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
30 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
35 A
Current - Hold (Ih) (Max):
60 mA
Current - Off State (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
350A, 380A
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)