IXYS CLE20E1200PC-TRL
Part No.:
CLE20E1200PC-TRL
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
CLE20E1200PC-TRL.pdf
Description:
SCR 1.2KV 35A TO263
Shipping
CLE20E1200PC-TRL Specifications
Manufacturer:
IXYS
Series:
CLE20E1200PC
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
40 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.54 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
20 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
35 A
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Current - Off State (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
160A, 175A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)