Samtec Inc. CLE-120-01-G-DV-A
Part No.:
CLE-120-01-G-DV-A
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
CLE-120-01-G-DV-A.pdf
Description:
CONN RCPT 40POS 0.031 GOLD SMD
Shipping
CLE-120-01-G-DV-A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
CLE
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Pass Through
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board
Number of Positions:
40
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.031" (0.80mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.047" (1.20mm)
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.130" (3.30mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
Features:
Board Guide
Current Rating (Amps):
2.7A per Contact