Cincon Electronics Co. LTD CLD50D420-C060
Part No.:
CLD50D420-C060
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
CLD50D420-C060.pdf
Description:
LED DRIVER
Shipping
CLD50D420-C060 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
CLD50 (50W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
264VAC
Voltage - Output:
18 ~ 42V
Current - Output (Max):
600mA, 600mA
Power (Watts):
50 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Non-Dimmable
Features:
OVP, SCP
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency:
86%
Termination Style:
Terminal Block
Size / Dimension:
11.42" L x 1.42" W x 0.96" H (290.0mm x 36.1mm x 24.5mm)