IXYS CLA40E1200NHB
Part No.:
CLA40E1200NHB
Category:
SCRs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
CLA40E1200NHB.pdf
Description:
THYRISTOR - TO247
Shipping
CLA40E1200NHB Specifications
Package/Case:
TO-247-3
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.7 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.55 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
40 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
63 A
Current - Hold (Ih) (Max):
70 mA
Current - Off State (Max):
10 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
520A, 560A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)