IXYS CLA30E1200PC-TUB
Part No.:
CLA30E1200PC-TUB
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
CLA30E1200PC-TUB.pdf
Description:
SCR 1.2KV 47A TO263
Shipping
CLA30E1200PC-TUB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
CLA30E1200PC
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
30 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.3 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
30 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
47 A
Current - Hold (Ih) (Max):
60 mA
Current - Off State (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
300A, 325A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)