IXYS CLA20EF1200PB
Part No.:
CLA20EF1200PB
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
CLA20EF1200PB.pdf
Description:
SCR 1.2KV 35MA TO220
Shipping
CLA20EF1200PB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
CLA20EF1200PB
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
20 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.4 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
20 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
25 mA
Current - Off State (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
120A, 130A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)