IXYS CLA16E800PN
Part No.:
CLA16E800PN
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
CLA16E800PN.pdf
Description:
SCR 800V 16A TO220ABFP
Shipping
CLA16E800PN Specifications
Series:
CLA16E800PN
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Voltage - Off State:
800 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
30 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.14 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
10 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Current - Hold (Ih) (Max):
60 mA
Current - Off State (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
180A, 195A
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)