IXYS CLA15E1200NPB
Part No.:
CLA15E1200NPB
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
CLA15E1200NPB.pdf
Description:
SCR 1.2KV 33A TO220
Shipping
CLA15E1200NPB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
CLA15E1200NPB
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
20 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.35 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
15 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
33 A
Current - Hold (Ih) (Max):
70 mA
Current - Off State (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
170A, 185A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)