Taiyo Yuden CKP2012F2R2M-T
Part No.:
CKP2012F2R2M-T
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CKP2012F2R2M-T.pdf
Description:
FIXED INDUCTOR SMD
Shipping
CKP2012F2R2M-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
CK, P Type
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)