TE Connectivity Passive Product CJT8001K0JJ
Part No.:
CJT8001K0JJ
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Rectangular Case
Datasheet:
CJT8001K0JJ.pdf
Description:
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 800W
Shipping
CJT8001K0JJ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
CJT, CGS
Package/Case:
Rectangular Case
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
800W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±440ppm/°C
Operating Temperature:
Features:
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
15.748" L x 2.402" W (400.00mm x 61.00mm)
Height - Seated (Max):
2.323" (59.00mm)