TE Connectivity Passive Product CJT601R0JJ
Part No.:
CJT601R0JJ
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Rectangular Case
Datasheet:
CJT601R0JJ.pdf
Description:
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 60W
Shipping
CJT601R0JJ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
CJT, CGS
Package/Case:
Rectangular Case
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
60W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±440ppm/°C
Operating Temperature:
Features:
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
4.528" L x 1.575" W (115.00mm x 40.00mm)
Height - Seated (Max):
0.787" (20.00mm)