TE Connectivity Passive Product CJT2001R2JJ
Part No.:
CJT2001R2JJ
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Rectangular Case
Datasheet:
CJT2001R2JJ.pdf
Description:
RES CHAS MNT 1.2 OHM 5% 200W
Shipping
CJT2001R2JJ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
CJT, CGS
Package/Case:
Rectangular Case
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1.2 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
200W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±440ppm/°C
Operating Temperature:
Features:
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
6.496" L x 2.362" W (165.00mm x 60.00mm)
Height - Seated (Max):
1.181" (30.00mm)