TE Connectivity Passive Product CJP300J8R2J
Part No.:
CJP300J8R2J
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Rectangular, Wire Leads
Datasheet:
CJP300J8R2J.pdf
Description:
CJP 300W 8R2 5% LEAD
Shipping
CJP300J8R2J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
CJP
Package/Case:
Rectangular, Wire Leads
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Resistance:
8.2 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
300W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 250°C
Features:
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
8.465" L x 2.362" W (215.00mm x 60.00mm)
Height - Seated (Max):
1.220" (31.00mm)