Pepperl+Fuchs, Inc. CJ40-FP-A2-P4-V1
Part No.:
CJ40-FP-A2-P4-V1
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs, Inc.
Category:
Proximity Sensors
Package:
Module
Datasheet:
CJ40-FP-A2-P4-V1.pdf
Description:
CAPACITIVE
Shipping
CJ40-FP-A2-P4-V1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs, Inc.
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Sensor Type:
Capacitive
Sensing Distance:
1.575" (40mm)
Output Type:
PNP, 4-Wire
Response Frequency:
Shielding:
Unshielded
Material - Body:
Polyoxymethylene (POM), Metal
Voltage - Supply:
10V ~ 60V
Termination Style:
Connector
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C