Pepperl+Fuchs, Inc. CJ1-12GK-N-5M
Part No.:
CJ1-12GK-N-5M
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs, Inc.
Category:
Proximity Sensors
Package:
Cylinder, Threaded - M12
Datasheet:
CJ1-12GK-N-5M.pdf
Description:
CAPACITIVE
Shipping
CJ1-12GK-N-5M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs, Inc.
Series:
Package/Case:
Cylinder, Threaded - M12
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Sensor Type:
Capacitive
Sensing Distance:
0.039" (1mm)
Output Type:
NAMUR-NO, 2-Wire
Response Frequency:
Shielding:
Unshielded
Material - Body:
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage - Supply:
7V ~ 12V
Termination Style:
Cable
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C