Samsung Electro-Mechanics CIV05U102NC
Part No.:
CIV05U102NC
Manufacturer:
Samsung Electro-Mechanics
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
CIV05U102NC.pdf
Description:
FERRITE BEAD 1 KOHM 0402 1LN
Shipping
CIV05U102NC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samsung Electro-Mechanics
Series:
CIV05
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Filter Type:
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
1 kOhms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
250mA
DC Resistance (DCR) (Max):
1.1Ohm
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.022" (0.55mm)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)