SL POWER / Advanced Energy CINT3110A1708K01
Part No.:
CINT3110A1708K01
Datasheet:
CINT3110A1708K01.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 80W
Shipping
CINT3110A1708K01 Specifications
Series:
CINT3110 (110W)
Packaging:
Box
Number of Outputs:
3
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
15V
Voltage - Output 3:
-15V
Current - Output 1:
14 A
Current - Output 2:
4.5 A
Current - Output 3:
1 A
Power (Watts):
80W (110W Forced Air)
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, Remote Sense, Universal Input
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.30" H (101.6mm x 50.8mm x 33.0mm)