SL POWER / Advanced Energy CINT1175A1506K01
Part No.:
CINT1175A1506K01
Datasheet:
CINT1175A1506K01.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 120W
Shipping
CINT1175A1506K01 Specifications
Series:
CINT1175 (175W)
Packaging:
Bulk
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 1:
15V
Current - Output 1:
8 A
Power (Watts):
120W (175W Forced Air)
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.30" H (101.6mm x 50.8mm x 33.0mm)