SL POWER / Advanced Energy CINT1175A1206K01
Part No.:
CINT1175A1206K01
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
CINT1175A1206K01.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 120W
Shipping
CINT1175A1206K01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
CINT1175 (175W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
10 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
120W (175W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.30" H (101.6mm x 50.8mm x 33.0mm)