SL POWER / Advanced Energy CINT1150A5606K01
Part No.:
CINT1150A5606K01
Datasheet:
CINT1150A5606K01.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 56V 100W
Shipping
CINT1150A5606K01 Specifications
Series:
CINT1150 (150W)
Product Status:
Active
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
56V
Current - Output 1:
1.79 A
Power (Watts):
100W (150W Forced Air)
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.30" H (101.6mm x 50.8mm x 33.0mm)