Samsung Electro-Mechanics CIC21P601NE
Part No.:
CIC21P601NE
Manufacturer:
Samsung Electro-Mechanics
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CIC21P601NE.pdf
Description:
FERRITE BEAD 600 OHM 0805 1LN
Shipping
CIC21P601NE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samsung Electro-Mechanics
Series:
CIC21
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Filter Type:
Power Line
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
600 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
1A
DC Resistance (DCR) (Max):
150mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.043" (1.10mm)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)