Samsung Electro-Mechanics CIC05P300NC
Part No.:
CIC05P300NC
Manufacturer:
Samsung Electro-Mechanics
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
CIC05P300NC.pdf
Description:
FERRITE BEAD 30 OHM 0402 1LN
Shipping
CIC05P300NC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samsung Electro-Mechanics
Series:
CIC05
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Filter Type:
Power Line
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
30 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
1.1A
DC Resistance (DCR) (Max):
50mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.039" (1.00mm)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)