Challenge Electronics CI35P-30E240-C-10X
Part No.:
CI35P-30E240-C-10X
Manufacturer:
Challenge Electronics
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
CI35P-30E240-C-10X.pdf
Description:
BUZZER PIEZO 12V 35.2MM PNL MNT
Shipping
CI35P-30E240-C-10X Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Challenge Electronics
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Indicator, Internally Driven
Input Type:
DC
Voltage - Rated:
12 V
Voltage Range:
6 ~ 30V
Frequency:
2.4kHz
Technology:
Piezo
Operating Mode:
Single Tone
Duration:
Sound Pressure Level (SPL):
71dB @ 6V, 61cm
Current - Supply:
35mA
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-30°C ~ 65°C
Approval Agency:
Ratings:
Ingress Protection:
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type:
Panel Mount
Termination:
Quick Connect Tab - 0.250" (6.35mm)
Size / Dimension:
1.386" Dia (35.20mm)