Challenge Electronics CI35P-28E210-C-1X
Part No.:
CI35P-28E210-C-1X
Manufacturer:
Challenge Electronics
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
CI35P-28E210-C-1X.pdf
Description:
AUD. PIEZO IND 6-28V PNL MNT
Shipping
CI35P-28E210-C-1X Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Challenge Electronics
Series:
CI35P
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Indicator, Internally Driven
Input Type:
AC, DC
Voltage - Rated:
24 V
Voltage Range:
6 ~ 28V
Frequency:
2.1kHz
Technology:
Piezo
Operating Mode:
Single Tone
Duration:
Sound Pressure Level (SPL):
80dB @ 24V, 61cm
Current - Supply:
22mA
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Approval Agency:
Ratings:
Ingress Protection:
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
PC Pins
Size / Dimension:
1.409" Dia (35.80mm)