Challenge Electronics CI12E-13T230-C-1X
Part No.:
CI12E-13T230-C-1X
Manufacturer:
Challenge Electronics
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
CI12E-13T230-C-1X.pdf
Description:
MAGNETIC INDICATOR 9-13V TH
Shipping
CI12E-13T230-C-1X Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Challenge Electronics
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Indicator, Internally Driven
Input Type:
DC
Voltage - Rated:
12 V
Voltage Range:
9 ~ 13V
Frequency:
2.3kHz
Technology:
Magnetic
Operating Mode:
Single Tone
Duration:
Sound Pressure Level (SPL):
88dB @ 12V, 10cm
Current - Supply:
30mA
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Approval Agency:
Ratings:
Ingress Protection:
IPX7
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
PC Pins
Size / Dimension:
0.472" Dia (12.00mm)