Allied Components International CHQ05-16NG-RC
Part No.:
CHQ05-16NG-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CHQ05-16NG-RC.pdf
Description:
16NH 2% CERAMIC CORE HI. Q CHIP
Shipping
CHQ05-16NG-RC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
16 nH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
1.5 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
60mOhm Max
Q @ Freq:
72 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:
2.95GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
250 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0805
Size / Dimension:
0.090" L x 0.070" W (2.29mm x 1.78mm)
Height - Seated (Max):
0.060" (1.52mm)