Luminus Devices Inc. CHM-9-40-90-18-AC10-F3-3
Part No.:
CHM-9-40-90-18-AC10-F3-3
Manufacturer:
Luminus Devices Inc.
Category:
LED COBs, Engines, Modules, Strips
Package:
Datasheet:
CHM-9-40-90-18-AC10-F3-3.pdf
Description:
LED COB CHM9 WHT SQUARE 4000K
Shipping
CHM-9-40-90-18-AC10-F3-3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Luminus Devices Inc.
Series:
CHM-9
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Chip On Board (COB)
Color:
White, Neutral
CCT (K):
4000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:
Configuration:
Square
Luminous Flux @ Current/Temperature:
Current - Test:
360mA
Temperature - Test:
85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
18V
Lumens/Watt @ Current - Test:
Current - Max:
545mA
CRI (Color Rendering Index):
90
Viewing Angle:
120°
Features:
Size / Dimension:
13.50mm L x 13.50mm W
Height:
1.37mm
Light Emitting Surface (LES):
9.00mm Dia