Luminus Devices Inc. CHM-11-27-90-36-XH20-F3-3
Part No.:
CHM-11-27-90-36-XH20-F3-3
Manufacturer:
Luminus Devices Inc.
Category:
LED COBs, Engines, Modules, Strips
Package:
Datasheet:
CHM-11-27-90-36-XH20-F3-3.pdf
Description:
LED COB CHM11 GEN2 WHT SQ 2700K
Shipping
CHM-11-27-90-36-XH20-F3-3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Luminus Devices Inc.
Series:
CHM-11 Gen2
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Type:
Chip On Board (COB)
Color:
White, Warm
CCT (K):
2700K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:
Configuration:
Square
Luminous Flux @ Current/Temperature:
3855lm (Typ)
Current - Test:
1.05A
Temperature - Test:
85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
37.2V
Lumens/Watt @ Current - Test:
99 lm/W
Current - Max:
1.575A
CRI (Color Rendering Index):
90
Viewing Angle:
120°
Features:
Size / Dimension:
19.00mm L x 19.00mm W
Height:
1.37mm
Light Emitting Surface (LES):
11.00mm Dia