Bourns Inc. CHF3020CBF101R
Part No.:
CHF3020CBF101R
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
CHF3020CBF101R.pdf
Description:
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 10W
Shipping
CHF3020CBF101R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance:
100 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
10W
Composition:
Thick Film
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
RF, High Frequency
Coating, Housing Type:
Aluminum Oxide
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.146" (3.70mm)