Cincon Electronics Co. LTD CHE75W-48S48-CM
Part No.:
CHE75W-48S48-CM
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
CHE75W-48S48-CM.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 48V 75W
Shipping
CHE75W-48S48-CM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
CHE75W (75W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
75V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1.56A
Power (Watts):
75W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
90%
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.98" L x 2.54" W x 1.03" H (101.2mm x 64.6mm x 26.2mm)