Cincon Electronics Co. LTD CHB75W-48S15-CM
Part No.:
CHB75W-48S15-CM
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
CHB75W-48S15-CM.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 15V 75W
Shipping
CHB75W-48S15-CM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
CHB75W (75W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
75V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
5A
Power (Watts):
75W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
85%
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.98" L x 2.54" W x 1.03" H (101.2mm x 64.6mm x 26.2mm)