Cincon Electronics Co. LTD CHB50W-48S48-CM
Part No.:
CHB50W-48S48-CM
Datasheet:
CHB50W-48S48-CM.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 48V 50W
Shipping
CHB50W-48S48-CM Specifications
Series:
CHB50W (50W)
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
48V
Current - Output (Max):
1.04A
Power (Watts):
50W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
84%
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Size / Dimension:
3.98" L x 2.54" W x 1.03" H (101.2mm x 64.6mm x 26.2mm)