Cincon Electronics Co. LTD CHB200W12-72S24N-CMFD+HS
Part No.:
CHB200W12-72S24N-CMFD+HS
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
CHB200W12-72S24N-CMFD+HS.pdf
Description:
CHASSIS MOUNT, 200W, 12:1 14-160
Shipping
CHB200W12-72S24N-CMFD+HS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
CHB200W12-72S CMFD (200W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
14V
Voltage - Input (Max):
160V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
8.4A
Power (Watts):
200W
Voltage - Isolation:
4.2 kV
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Efficiency:
88%
Operating Temperature:
-40°C ~ 95°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
6.98" L x 3.80" W x 2.64" H (177.3mm x 96.5mm x 67.1mm)